Równoważny system czasu pracy polega na tym, że w niektórych dniach czas pracy można wydłużyć, w innych zaś skrócić lub zrekompensować większą ilością dni wolnych od pracy. Ważne jest, aby czas pracy w okresie rozliczeniowym nie przekroczył obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy.
Zgodnie z art. 128 k.p. przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Oddaję w Twoje ręce publikację „PPK w pytaniach i odpowiedziach”, w której zebraliśmy odpowiedzi na pytania, które zadali nam uczestnicy „Debaty Eksperckiej – PPK w trójwymiarze”, która odbyła się 24 września 2019.
Kolejne w tym roku zmiany w prawie wprowadzane na „wariackich papierach”, tym razem w tak delikatnej materii jak podatki. Ile zyskają pracownicy? O ile więcej trafi do ich kieszeni? No i najważniejsze jak My nad tym zapanujemy w trakcie roku?
Śpieszę więc z wyjaśnieniami.
Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w takiej wysokości w jakiej by je otrzymał, gdyby normalnie pracował.
W tym opracowaniu starałam się zebrać kompendium wiedzy na temat zasad ustalania uprawnień do urlopu wychowawczego jak również praw i obowiązków pracownika i pracodawcy wynikających z tego szczególnego uprawnienia pracowniczego związanego z rodzicielstwem.
Od 1 sierpnia obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą pracownicy i zleceniobiorcy do 26 roku życia mieszczący się w pierwszym progu podatkowym nie zapłacą podatku. Mnożą się pytania o to jak poprawnie zastosowywać nowe przepisy.