Poznaj fundamentalne założenia ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli ustawy o zwolnieniach grupowych. Dowiedz się, jak liczyć stan zatrudnienia oraz 30-dniowy termin dokonywania zwolnień. W e-booku zapoznajemy Czytelników z instytucją programu dobrowolnych odejść – przedstawiamy podstawowe zasady wdrażania PDO, obowiązki pracodawcy oraz procedury.
Czy praca z wakacyjnej lokalizacji jest możliwa? Czy “workation” albo cyfrowi nomadzi wpisują się w realia polskiego prawa pracy? Jakie implikacje na prawa i obowiązki pracownicze wywołuje wykonywanie pracy w czasie urlopu? Czy zakres odpowiedzialności pracodawcy zmienia się w trakcie pracy zdalnej świadczonej z wakacyjnej lokalizacji?
Jak w bezpośrednim sprzężeniu z wojną, zgodnie z prawem pracy, wspierać solidarnościowe działania pracowników i budować wzrost potencjału ludzkiego na otwartym rynku pracy? Przesłanki do zastosowania przestoju spowodowanego przerwaniem łańcucha dostaw z art. 81 KP. Odmowa wykonania polecenia służbowego w kontekście własnego sumienia. Dyskryminacja wg narodowości w miejscu pracy. Urlop humanitarny i honorowe dawstwo krwi.
Zmiany w przepisach wprowadzone Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wywołują poważne skutki w sposobie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu umowy o pracę. Sprawdź, jakie implikacje wywołuje zmiana systemu podatkowego w kontekście wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.
Oddajemy w Państwa ręce informator dotyczący legalizacji pobytu i pracy obywateli Ukrainy w świetle tzw. specustawy ukraińskiej, czyli ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Publikacja uwzględnia również przesłanki wywodzące się z decyzji Rady UE i dyrektywy 2001/55/WE. W e-booku zawarliśmy odpowiedzi na 10 najczęściej pojawiających się pytań powiązanych z tematyką legalizacji pobytu i pracy. Mamy nadzieję, że odnajdą tam Państwo rozwiązania swoich problemów!
Śmierć pracownika jest zdarzeniem powodującym ustanie stosunku pracy w każdym przypadku. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, zaś zdarzenie to powodu implikacje w zakresie m.in. obowiązku wystawienia świadectwa pracy, naliczenia i wypłacenia osobom uprawnionym odprawy pośmiertnej, rozliczenia świadczeń należnych pracownikowi, a nie wypłaconych przed jego śmiercią. Zapraszam do lektury e-booka, w którym kompleksowo omawiam zagadnienie obowiązków pracodawcy związanych ze śmiercią pracownika.