You cannot view this unit as you're not logged in yet.

59 Responses

 1. Gotowość do pracy to przede wszystkim orzeczenie o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku, posiadanie odpowiednich kwalifikacji oraz umiejętności oraz doświadczenie do wykonywanie pracy na określonym stanowisku pracy.
  Uprawnienia do kierowanie wózkami widłowymi, uprawnienia elektryczne.

 2. Witam Pani Moniko! Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w wyzwaniach z czasu pracy przygotowanych przez Panią. Maj jednak pytanie; Pracownicy oddelegowani do pracy na budowę w innej miejscowości. Pani Moniko czy dojazd np. w poniedziałek do miejsca oddelegowania zaliczamy do czasu pracy. Wyjazd np. o godz. 7.00 a przyjazd na miejsce np. godz. 11-ta. Nadmienię że jest system podstawowy i praca w godzinach 8,00 – 16,00. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy takiego pracownika – okres rozliczeniowy czteromiesięczny.

 3. Witam Pani Moniko! Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w wyzwaniach z czasu pracy przygotowanych przez Panią. Mam jednak pytanie; Pracownicy oddelegowani do pracy na budowę w innej miejscowości. Pani Moniko czy dojazd np. w poniedziałek do miejsca oddelegowania zaliczamy do czasu pracy. Wyjazd np. o godz. 7.00 a przyjazd na miejsce np. godz. 11-ta. Nadmienię że jest system podstawowy i praca w godzinach 8,00 – 16,00. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy takiego pracownika – okres rozliczeniowy czteromiesięczny.

 4. Pani Marzeno, zerknęłam na Pani komentarz i z tego co pamiętam z wczorajszego nagrania -> jeśli podróż służbowa odbywa się w normalnych godzinach pracy pracownika będzie ona wliczona do jego czasu pracy. Czyli w tym wypadku, będzie to czas od 8:00 do 11:00. Czas d 7:00 do 8:00 nie byłby wliczony do czasu pracy (o ile w tym czasie pracownik nie wykonywałby zleconych przez pracodawcę zadań np. nie pracował na laptopie, nie rozmawiał na tematy służbowe przez telefon itp.) Tak mi się wydaje, ale chętnie zaczekam na odp. Pani Moniki 🙂
  Ja mam inne pytania. Pierwsze związane z przestojem w pracy. Co jeśli pracownik zepsuje maszynę, ale wpływa to na pracę innych pracowników, których praca również staje się niemożliwa? Pracownik, który zepsuł maszynę -> nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas przestoju, ale pozostali pracownicy? To nie jest wina ani pracodawcy, ani pozostałych pracowników. Drugie – czy pracownik pełniący dyżur poza normalnymi godzinami pracy może odmówić wykonania pracy w czasie tego dyżuru?

 5. Dzień dobry!
  Mam pytanie dotyczące podróży służbowej do Australii, gdzie sam przelot z międzylądowaniami trwa 24h. Kiedy pracownik po przybyciu na miejsce wyznaczone jako cel podróży najwcześniej może rozpocząć pracę? Co w sytuacji gdy podroż rozpoczyna po zakończonej pracy w danym dniu np. pracownik miał pracować od 08-16.00 i rzeczywiście wykonywał prace przygotowując się do wyjazdu, a dopiero o 17.00 miał samolot. Czy można pracownikowi wyznaczyć taki wylot np. w niedzielę? jak będzie to traktowane w przypadku dobowego i tygodniowego wypoczynku. Jak wybrnąć z taki sytuacji i jaką ogólna zasadę przyjąć przy rozliczaniu czasu pracy w takich przypadkach.

 6. Witam!
  Mam pytanie odnośnie zadań, które pojawiają się na fb. Czy te zadania zostaną wyjaśnione, skomentowane przez Panią Monikę tak by uzyskać prawidłową odpowiedź wraz z podstawą prawną. W komentarzach widać ze różne są zdania i interpretacje.

 7. Czas pracy a badania okresowe lub kontrolne. Jeśli pracownik ma zmianę 6-14 i w tym czasie zrobi badania to jasne że zaliczę mu ten czas do czasu pracy. A co kiedy ma na drugą zmianę np. 14-22 a badania zrobi np. 8-12. Zaliczam mu to do czasu pracy ? czy przychodzi normalnie na 8h 14-22? (zgodnie ze stwierdzeniem „badania kontrolne lub okresowe powinny być w miarę możliwości przeprowadzanie w czasie pracy”)?

 8. P. Moniko mam pytanie odnośnie niepełnoetatowca, który pracuje w systemie równoważnym. W harmonogramie miał zaplanowany dzień wolny wynikający z 5-ciodniowego tygodnia pracy, a przyszedł do pracy na 10 godzin. W umowie ma zapis „Dopuszczalna liczba godzin pracy Pracownika ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, której przekroczenie uprawnia Pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za pracę jak w godzinach nadliczbowych, wynosi – razem z godzinami wynikającymi z rozkładu czasu pracy – odpowiednio 38 godzin dla normy średniotygodniowej w okresie rozliczeniowym.” Nie mamy możliwości oddania pracownikowi innego dnia wolnego, bo jest to ostatni dzień okresu rozliczeniowego jak powinniśmy zapłacić pracownikowi? Bardzo proszę o odpowiedź.

 9. Mam rozterki związane z:
  1) Karmieniem piersią… rozumiem, czas przeznaczony na to, ale nadal nie umiem dość do ładu z tym czy może być np. w regulaminie ustalone, że max. do 3 lat? Czy ma być potwierdzone przez lekarza? Czytałam o tym dużo i nie jestem pewna jak wprowadzić w firmie ogólne zasady dotyczącego tego tematu, do których nikt by się nie przyczepił. A też pomógł pracodawcy odzyskać pracownika na pełen etat.
  2) Dyżurem… U nas w firmie jest zasadą, że dyżuru nie liczymy do czasu pracy, ale za pełniony dyżur, nawet w domu, i wtedy kiedy nic się nie działo, jest wypłacane wynagrodzenie. Uważam, że jest to na korzyść dla pracownika, ale czy np. w regulaminie wynagradzania powinna być o tym dodatkowa adnotacja?

 10. I jeszcze nie rozumiem jednej rzeczy… w tym zadaniu z testu, gdzie pracownik zaczyna pracę 4 lipca, jego tydzień pracy zaczyna się dokładnie 4 lipca i trwa 7 dni, do 10.07. Ale jeżeli byłby zatrudniony 3 lipca i powiedzmy jest tylko miesięczny okres rozliczeniowy, to jego tygodnie kończyłyby się 30.07? Chyba nie do końca zrozumiałam te kwestie…

 11. Ja mam pytanie o podróże służbowe – jak traktować nadgodziny przepracowane podczas podróży służbowej – w przypadku kiedy pracownik jest za granicą i pracuje od 8 do 21:00/22:/00 – czy w delegacji wypłacamy nadgodziny? Jeśli tak to jaką przyjąć stawkę? Czy mogłaby Pani podać podstawę prawną? Z góry dziękuję

 12. Ja mam pytanie dotyczące rozliczania czasu pracy. Pracownik nie wypracował nominału maja tj. 160 godzin. Przepracował 158 h ale przepracował 21 dni .1 dzień w wolną sobotę. Jak to rozliczyć prawidłowo ? Z mojego dotychczasowego doświadczenia wydaje mi się ,że 21dzień pracy w sobotę będzie płatny z dodatkiem 100%. Proszę o informację.

 13. A jak podejść do takiej sytuacji – osoba zatrudniona na 3/4 etatu ma otrzymywać stałe wynagrodzenie 1575 zł brutto – to jaki jest sens liczenia ilości godzin przepracowanych w danym miesiącu skoro pracodawca płaci globalne wynagrodzenie za każdy m-c tak samo ?

 14. Dzień dobry 🙂
  Śledzę materiały dot. czasu pracy i dopadły mnie wątpliwości 🙁 Mam pytanie odnośnie czasu pracy niepełnoetatowców. Jeśli zatrudniamy niepełnoetatowców w podstawowym systemie czasu pracy to czy można tak rozplanować pracę, żeby pracowali różną ilość godzin w różne dni, tak aby w tygodniu średnia wychodziła 20 godz – np. po 6, 6, 4 i 4 godz. w tygodniu, albo 7, 7 i 6 godz.? Czy jedyną zgodną z prawem opcją jest praca codziennie po 4 godz.?

  1. W odniesieniu do pracownika niepełnospranego kluczowe jest, aby nie przekroczyć 7 godzinnej dobowej normy czasu pracy.

 15. RÓWNOWAŻNY SYSTEM CZASU PRACY: pracownik zgodnie z regulaminem pracy pracuje od poniedziałku do czwartku po 8,5 h a w piątki 6 h. W pierwszym tygodniu miesiąca pracodawca zleca pracownikowi pracę po 12 h. w następnym tygodniu oddaje wolne za czas przepracowany w poprzednim tygodniu. Przeciętnie pracownik pracuje 5 dni w tygodniu i przeciętnie 8 h. Czy takie działanie nie narusza postanowień regulaminu?

  1. Czy rozkład czasu pracy: od poniedziałku do czwartku po 8,5 h a w piątki 6 h został sztywno okreslony w regulaminie?

 16. Pani Moniko mam pytanie do ruchomego czasu pracy 🙂 Czy jeśli to pracownik decyduje o tym, na którą przychodzi do pracy (wariant 2 z lekcji) to odpoczynek dobowy 11 h także musi zostać zachowany? Np. praca po 12 h, rozpoczynanie pracy w godzinach 7-10. W poniedziałek przyszedł na godzinę 10, pracował 12 h (do 22), a we wtorek przyszedł na 7 i nie mamy zachowanego dobowego odpoczynku – ale była to decyzja pracownika.

 17. Jeśli chodzi o zadaniowy system pracy to czy można go wprowadzić np.tylko dla jednej osoby – kadrowej? Reszta zakładu pracowalaby w systemie podstwawowym. Czy taka osoba może sama o niego zawnioskowac????

 18. Podstawowy system czasu pracy a harmonogram czasu pracy – czy w regulaminie pracy wystarczy tylko zapis ,że pracownicy działy X i Y pracują w podstawowym systemie czasu pracy.
  Czy należy doprecyzować, że będzie sporządzany harmonogram czasu pracy w systemie podstawowym dla pracowników działu X i Y oraz określić zasady kiedy harmonogram może ulec zmianie po przekazaniu do wiadomości pracownikom.
  W mojej firmie działa organizacja związkowa, która nie zgadza się na zmianę systemu czasu pracy i szukam rozwiązania , które pozwoli mi wprowadzić właściwy system czasu pracy bez konieczności wielomiesięcznych batalii ze związkami zawodowymi. Ze względu na szczególny charakter wykonywanej pracy w laboratorium pracownicy muszą przychodzić do pracy w soboty i niedzielę (bezpieczeństwo ludności i żywności) dodatkowo sprawę komplikuje fakt, ze osoby zatrudniane są na podstawie pragmatyki służbowej, która wyklucza zapłatę za wypracowane nadgodziny. Wypracowane nadgodziny są rekompensowane w zależności od statusu (pracownik, urzędnik) zgodnie z ustawą o służbie cywilnej. Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji byłby system podstawowy równoważny, niestety organizacja związkowa nie wyraża na taką organizację czasu pracy zgody. Reasumując, jak mogę powyższa kwestię rozwiązać bo argumenty merytoryczne do strony związkowej nie docierają . Nie wchodzi w rachubę zasada określona w art.104(2) Kp, że pracodawca ustala jednostronnie regulamin w momencie nieuzgodnienia treści regulaminu z zakładową organizacją związkową.

 19. Pani Moniko mam kilka pytań związanych z nadgodzinami.
  Czy nadgodziny średniotygodniowe powstają gdy pracownik pracuje w święto, niedzielę, sobotę i nie otrzyma za to czasu wolnego a praca od poniedziałku do piątku to godziny dobowe? Czy praca w tygodniu od poniedziałku do piątku może spowodowac naliczenie godzin średniotygodniowych?
  Czy jeśli pracownik pracuje od 17:00 12.06.2018 wtorek do 07:00 13.06.2018 środa to mamy tylko godziny nadliczbowe dobowe płatne w wysokości 17:00 – 22:00 5 h jako wynagrodzenie + 50%; 22:00 – 06:00 8h wynagrodzenie + 100% + dodatek za godziny nocne, 06:00- 07:00 1h wynagrodzenie + 50% (noc od 22:00 do 06:00?
  Czy jeśli pracownik pracuje od poniedziałku do piątku od 09:00 do 17:00 a przyjdzie w poniedziałek na 06:00 to liczymy jako godziny średniotygodniowe 3h jako wynagrodzenie + 100%?
  Za sobotę powinniśmy oddać dzień wolny, jednak gdy wypłacamy nadgodziny to za pracę 10 h; 8 h wypłacamy jako wynagrodzenie +100 %(średniotygodniowe) + 2 h wynagrodzenie +50 % jako dobowe?
  Czy można wypłacić pracownikowi nadgodziny średniotygodniowe w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym w miesiącu ich wypracowania np. pracował w niedzielę w maju to wypłacimy pracownikowi w maju wynagrodzenie za nadgodziny + 100%?
  Czas faktycznie przepracowany to: od czasy obowiązującego odejmujemy czas nieusprawiedliwionej nieobecności (urlop wypoczynkowy, szkoleniowy, bezpłatny, zwolnienia lekarskie, opieka na dzieckiem 2 dni)
  Liczenie nadgodzin średniotygodniowych : liczba godzin obowiązujących – czas faktycznie przepracowany – godziny nadliczbowe dobowe?

  Godziny nadliczbowe a karmienie piersią: Jeśli pracownik pracuje w poniedziałki od 09:00 do 16:00 (powinien do 17:00 ale ma 1h na karmienie piersią ) i zostaje w pracy od 09:00 do 22:00 to do 09:00 do 17:00 to płacimy jako normalen wynagrodzenie bez dodatku, ponieważ godzina na karmienie od 16:00 do 17:00 liczy się jako czas pracy a do 17:00 do 22:00 wynagrodzenie+50%

 20. Pani Moniko mam pytanie dot. ZWOLNIENIA Z TYTUŁU OPIEKI NAD DZIECKIEM DO LAT 14 – zgodnie z KP pracownik ma prawo do 2 dni lub 16 godzin opieki. O sposobie wykorzystanie tj. w dniach lub godzinach decyduje przed wzięciem zwolnienia. I tak jeśli chce w godzinach to może to być w praktyce na różne sposoby np. dwa raz po 8 godzin, raz 12 godzin później 4 godziny, cztery razy po 4 godziny? Czy opieka w godzinach może być na część dnia? A jeśli chodzi o opiekę w dniach to bez znaczenia tu jest ilość godzin zaplanowana do przepracowania w danym dniu, np. dwa dni po 12 godzin?, dwa dni po 10 lub 8? Po Prostu wtedy liczymy dwa dni?

 21. Pani Moniko mam pytanie dot. przerywanego czasu pracy. W materiałach jest napisane, że rolnik może taki system wprowadzić w umowie o pracę i w takim wypadku wynagrodzenie za czas przerwy będzie pracownikowi przysługiwało jedynie wtedy, gdy przewiduje to umowa. Czasu przerwy nie wlicza się do czasu pracy, za okres ten przysługuje jednak wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia za czas przestoju (czyli generalnie połowa stawki zasadniczej). Czyli jak to jest z tym wynagrodzeniem za przerwę? Rolnik może dowolnie określić w umowie o pracę wynagrodzenie za przerwę czy jednak jest to połowa wynagrodzenia za czas przestoju?

 22. Pani Moniko, mam pytanie dot.1 zad. Czas rozpoczęcia pracy jest 6.40 a nie 7 . W pierwszym video podawała Pani przykład, w którym czas przebrania się w szatni nie wliczał się do czasu pracy. Proszę o wyjaśnienie bo trochę się zakręciłam.
  I drugie moje pytanie dot. zad.16. Zastanawiam się czy nie powinien być obliczony dodatek 50% tyt.przekroczenia dobowego? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Justyna

 23. Jakie zapisy powinny znależć się w regulaminie pracy jesli chcemy wprowadzić równoważny czas pracy w połączeniu z ruchomym czasem pracy aby pracownicy mogli zaczynać pracę o róznych godzinach. ?

 24. Pytań mam kilka:
  1. Jeśli zatrudniam na 1/2 etatu osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności w równoważnym systemie czasu pracy to czy poprawne jest takie planowanie czasu pracy (przykład):
  pn-8 godz
  wt-wolne
  śr-4 godz.
  czw-8 godz.
  pt-wolne
  2. Doba pracownicza. Załóżmy, że w firmie obowiązuje ruchomy czas pracy art. 140(1).
  a) czy dobrze rozumie, że jeśli w danym tygodniu pracowniczym pierwszego dnia pracownik pracuje w godzinach 8.00 – 16.00, to mimo, że kolejnego dnia pracuje w godz. 6.00 – 14.00 to jego doba pracownicza w tym tygodniu trwa w godz. 8.00 – 16.00 zgodnie z pierwszym dniem pracy w danym tygodniu?
  b) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, oprócz pełnych tygodni pozostaje jeszcze 1 dzień poza pełnymi tygodniami. Czy ten jeden dzień traktuje się jako kolejny (niepełny w tym przypadku tydzień)?
  c) odnosząc się do sytuacji opisanej w punkcie b): tego ostatniego dnia okresu rozliczeniowego (wystającego poza pełne tygodnie) zaplanowano pracownikowi pracę w godz. 22.00-6.00 (sklep całodobowy). Jego doba pracownicza trwa tego dnia (tygodnia składającego się z 1 dnia?) w godz. 22.00-6.00. Czy zatem dobrze rozumuję, że kolejnego dnia, kiedy jest już nowy miesiąc i rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, dobę liczymy już wg nowego okresu rozliczeniowego, nowego tygodnia, wg grafiku zaplanowanego w tym dniu?
  d) odnosząc się do sytuacji opisanej w punkcie b) i c): czy gdyby tego ostatniego, wystającego dnia okresu rozliczeniowego nie zaplanowano pracy do godz. 24.00, a zaplanowano prace od godz. 00.15 to ten czas pracy liczyłby się już do nowego okresu rozliczeniowego i wyznaczyłby dobę pracowniczą w nowo rozpoczętym tygodniu prawcy w godz. 00.15 – 00.14 dnia następnego?

 25. Kolejne pytania:
  1. Pracownik pracuje w godz. 8.00-16.00. Otrzymał polecenie wyjazdu służbowego, czas delegacji (nie licząc dojazdu niewliczanego do czasu pracy poza normalnymi godz. pracy) to godz. 8.00-20.00. Czy po powrocie z delegacji pracownik powinien nanieść na listę obecności te godziny 8.00-20.00? Normalnie tego dnia pisaliśmy zwykle Delegacja. I jak rozliczyć te godziny? Zapłacić jako nadgodziny z przekroczenia dobowego? Oddać? Czy to zależy od pracodawcy?
  2. Pracownik pracował w danym okresie rozliczeniowym w nadgodzinach. Nie miał możliwości odebrać tych nadgodzin do końca okresu rozliczeniowego, ale napisał wniosek o odbiór nadgodzin w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy w związku z tym powinniśmy mu coś wypłacić dodatkowo w tym okresie, w którym wystąpiły nadgodziny?
  3. Równoważny system czasu pracy. Pracownik za zaplanowany harmonogram (praca 7 dni w tygodniu, plan przewiduje od 6 do 12 godzin dziennie w różnych dniach). Pracownik z dnia na dzień piszę prośbę o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Czy w dniu, w którym kończy się umowa powinniśmy sprawdzić wypracowany przez niego czas pracy badając czy przepracował właściwą dla niego ilość godzin? Co jeśli tak się grafik ułożył, że do dnia rozwiązania umowy o pracę przepracował więcej?

 26. Na wysokość dodatku nocnego nie ma wpływu wymiar czasu pracy, w którym zatrudniony jest pracownik. Dla wszystkich ustalany jest on w jednakowy sposób – przyjmując liczbę godzin nominalnych dla pełnego wymiaru czasu pracy i pełne wynagrodzenie minimalne. Czyli dla dłuższych okresów rozliczeniowych niż 1 miesiąc w równoważnym systemie czasu pracy dodatek będzie w takiej samej wysokości bez względu na liczbę godzin zaplanowanych dla poszczególnych pracowników w harmonogramie? Przykład: równoważy system czasu pracy, 2-miesieczny okres rozliczeniowy: maj-czerwiec – do przepracowania zgodnie z art. 130 KP 328 godzin (160 godzin maj + 168 godzin czerwiec); pracodawca zaplanował w harmonogramie dla jednego z pracowników na maj 162 godziny oraz 166 godzin w czerwcu, natomiast dla drugiego pracownika na maj 168 godziny oraz 160 godzin w czerwcu ; W przypadku wystąpienia pracy w porze nocnej w maju i czerwcu do wyliczenia dodatku dla wymienionych pracowników należy przyjąć: dla maja 2100/160 (zgodnie z 130KP) *20% oraz czerwca 2100/168 (zgodnie z 130KP)*20% ? Czy dobrze to rozumiem?

 27. Mówiąc o liczbie godzin przypadających do przepracowania w kontekście naliczania wynagrodzenia normalnego i/lub dodatku za 1 godzinę, mówimy o liczbie godzin obliczonej zgodnie z art. 130 KP. Czyli dla dłuższych okresów rozliczeniowych niż 1 miesiąc w równoważnym systemie czasu pracy na wyliczenia nie będą miały wpływu godziny zaplanowane dla poszczególnych pracowników w harmonogramie? Przykład: równoważy system czasu pracy, 2-miesieczny okres rozliczeniowy: maj-czerwiec – do przepracowania zgodnie z art. 130 KP 328 godzin (160 godzin maj + 168 godzin czerwiec); pracodawca zaplanował w harmonogramie dla jednego z pracowników na maj 162 godziny oraz 166 godzin w czerwcu, natomiast dla drugiego pracownika na maj 168 godziny oraz 160 godzin w czerwcu ; W przypadku wystąpienia pracy w godzinach nadliczbowych w maju i czerwcu nie zrekompensowanej czasem wolnym do wyliczenia normalnego wynagrodzenia za 1 godzinę pracy nadliczbowej (założenie: pracownicy wynagradzani tylko miesięczną stawką zasadniczą) dla wymienionych pracowników należy przyjąć: dla maja stawka zasadnicza pracownika/160 (zgodnie z 130KP) oraz czerwca stawka zasadnicza pracownika/168 (zgodnie z 130KP) ? Dla tak wyliczonego wynagrodzenia normalnego należy dopłacić odpowiednio dodatki 50% lub 100%: dla maja stawka zasadnicza pracownika/160 *50%/100% oraz czerwca stawka zasadnicza pracownika/168 *50%/100% ? Czy dobrze to rozumiem?

 28. Czas pracy radcy prawnego zatrudnionego na cześć etatu. Zgodnie z art.18 ust.2 ustawy o radcach prawnych „czas pracy radcy prawnego w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż 2/5 czasu pracy ustalonego w zawartej umowie z radcą prawnym umowie”. W przypadku, kiedy radca prawny w niektórych miesiącach pracuje mniej niż 2/5 czasu pracy w siedzibie i jednocześnie nie załatwia spraw poza lokalem jednostki czy za czas brakujący do wymiaru wynikającego z 2/5 należy dokonać potrącenia z wynagrodzenia? W niektórych miesiącach nawet po uwzględnieniu udzielonego urlopu radca prawny nadal nie wypracowuje w siedzibie 2/5 z wymiaru czasu pracy. Jak prawidłowo należy powyższą sytuację rozliczyć.

 29. Dzień dobry Pani Moniko. Mam pytanie do zadania nr 20. Jeżeli pracownik w zamian za czas przepracowany w nadgodzinach, odbiera wolne w innym dniu oraz innym miesiącu (zamiast dodatku), to dlaczego jego wynagrodzenie wtedy zostaje pomniejszone (w marcu)? Wtedy praca w nadgodzinach nie do końca jest dodatkowo gratyfikowana, ponieważ w kolejnym miesiącu wynagrodzenie zostanie pomniejszone o ten czas wolny. Proszę o „łopatologiczne” wyjaśnienie, ponieważ jest to dla mnie zagmatwane 😀 Dziękuję

 30. Pani Moniko,
  – jeżeli jest np. 3 miesięczny okres rozliczenia to harmonogramy tworzymy od razu na te 3 miesiące i pracownikom przekazujemy też na np. na 3 miesiące? czy przekazując dzielimy je na miesiące?
  – tworząc harmonogramy, na koniec okresu rozliczeniowego, jeżeli tydzień kończy nam się np. w poniedziałek, a kolejny okres rozliczeniowy zaczyna się np. w sobotę lub niedzielę, a co za tym związane właśnie tydzień zaczyna się np. w sobotę i przerwa tygodniowa 35 godz. występuje pod koniec tego pierwszego tygodnia następnego okresu rozliczeniowego , to co robimy z tym ogonem (pomiędzy końcem ostatniego tygodnia okresu rozliczeniowego , a początkiem następnego okresu rozliczeniowego) czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że pracownik pracuje za długo bez przerwy 35 godzinnej?

 31. Witam, chciałam o coś podpytać. W quizie wystąpiło pytanie „Jakimi dodatkami należy zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową (9 godzin), która wystąpiła w dniu wolnym od pracy zgodnie z harmonogramem pracownika i nie została zrekompensowana dniem wolnym.” na które była odpowiedź „Za 9 godzin nadliczbowych przepracowanych w dniu harmonogramowo wolnym od pracy pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie za 9 godzin, oraz 1 dodatek 50% (przekroczenie normy dobowej) i 8 dodatków 100% (przekroczenie przeciętnej normy tygodniowej)”. Nie rozumiem tych ośmiu dodatków, wiem że tygodniowa norma wynosi 48 h wraz z nadgodzinami a ten pracownik przepracował 49 godzin, więc nie wiem skąd 8 godzin przekroczenia. Bardzo proszę o wyjaśnienie.

 32. Witam serdecznie Pani Moniko,
  ja miałabym następujące pytania, co do których mam wątpliwości:
  1. Czy w harmonogramie czasu pracy można pracownikowi zaplanować pracę na III zmianę (22 do 6) na 3 lub 4 kolejne tygodnie?
  2. Czy wydłużenie okresu rozliczeniowego z 1 m-ca do 3 m-cy w równoważnym systemie czasu pracy wymaga zawiadomienia właściwego inspektora pracy?
  3. Czy pracownikowi, który jest na ostatnim roku studiów (nie był skierowany przez pracodawcę) przysługuje urlop w wymiarze 21 dni, czy ten obowiązek dotyczy tylko sytuacji kiedy to pracodawca kieruje pracownika na studia?

 33. Pani Moniko,
  mam pytanie dot. materiałów części 3 strona 87 przykład nr 3. Proszę mi wytłumaczyć jak obliczony został dobowy odpoczynek w tym przykładzie? Dziękuje bardzo za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie, Justyna

 34. Pani Moniko, Jeśli kodeks pracy określa górną granicę czasu pracy jako 8 godzin na dobę to czy ustalenie 7 godzin pracy dla pracowników zgodnie z zapisem w regulaminie będzie prawidłowe. Czy nadgodziny takiego pracownika liczymy już od 8 godziny jako np dobowe z dodatkiem 50% czy jako dopełnienie do 8h (1H) a potem dodatek 50% (praca powyżej 8h)

 35. Zadanie 12 o codziennje pracy po13 godzin. Jeśli pracownik pracowałby przez 13 godzin od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie. To jakie dodatki należałoby mu wypłacić z przekroczenia dobowego 50% za wszystkie nadgodziny czy za pierwsze 8h 50 % (48 godzin pracy na tydzień) a za kolejne nadgodziny 100% ?

 36. Witam. Mam pytanie o czas pracy po dniu wolnym. Przykład: Pracownik pracuje na drugą zmianę 13:45-22:00. Pracuje tam w poniedziałek, wtorek, środę, w czwartek ma urlop(urlop trwa również tyle co doba pracownicza w tym tyg-24h czyli od 13:45 do 22:00- tak?) i teraz w piątek przychodzi na np. 8:00. Czy może tak być – bo dzień poprzedni był wolny czy jest to złamanie doby i lepiej tak nie planować?

 37. Dzień dobry 😉 Kiedyś zadałam tutaj pytanie i zostałam źle zrozumiana. Chodziło mi o ustalanie grafików dla osób zatrudnionych na część etatu (zdrowych, nie niepełnosprawnych). Czy np dla osób zatrudnionych na 1/2 etatu jedynym zgodnym z prawem grafikiem jest praca codziennie po 4 godz (5 razy w tygodniu)? Czy możemy rozplanować takiej osobie pracę np. po 6,6,4,4 godz w tygodniu albo 7,7,6 godz. w tygodniu, tak, aby średnio wychodziło 20 godz. w tygodniu. Wiem, że trzeba też określić w umowie liczbę godz. po przekroczeniu której należy się dodatek jak za godz. nadliczbowe. Czy w przypadku niepełnoetetowca nadgodziny występują tylko po przekroczeniu 8 godz. pracy na dobę/wymiaru godzin na dany dzień (np. niepełnoetatowiec miał zaplanowane 5 godz. pracy, pracował 6 godz., więc 6-ta godzina to praca w godz nadliczbowych)?

 38. Pracownik pracuje na zmianę 13:45-22:00 , cały tydzień. Czy jesli przyjdzie w sobotą(dzień planowo wolny od pracy) do pracy w nadgodzinach na g. 9:00 to jest to sytuacja ok czy musi do tego wypisywać wniosek na ruchomy rozkład czasu pracy? Czy takimi nadgodzinami łamie się dobę?

 39. Pani Moniko ja ciągle nie bardzo wiem jak rekompensować czas odpoczynku jeżeli nie było wymaganych 11 godzin odp dobowego. Przykład z zakładu pracy – uruchomienie nowego projektu wystąpiły problemy i technolog musiał dopilnowac uruchomienia przez to był w pracy od 8.00 do 04.00 nie dość, że nadgodzin narobil jak szlony, to jeszcze przyszedl do pracy znowu na 8.00 czyli po 4 godzinach. Nie ukrywam, że jak to zobaczyłam, to o mało nie padłam na serce 🙁 I teraz moje pytanie jak mam to pracownikowi zrekompensować żeby było ok? Chłopak wypisał juz wniosek o odbiór 8h w tym tygodniu. A zaznaczam, że mamy 4 miesięczny okres rozliczeniowy i teraz zakończy sie on 31 sierpnia. Proszę o pomoc i dziekuję 🙂

 40. pracownik zatrudniony na pół etatu złożył wniosek o ruchomy czas pracy (indywidualny) to jak prawidłowo rozliczyć mu urlop? Przychodzi do pracy na godziny: 10-14 lub 8-16?

 41. Pracownik na polecenie Pracodawcy wyjeżdża na szkolenie. Pracownik pracuje w godzinach 8-16. Na szkolenie wyjeżdża autobusem rano o 5.40, dojeżdża do miejscowości na godzinę 9.00. Szkolenie trwa od 9 do 14. Ze szkolenia wraca autobusem o godzinie 17.25. Czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w tym dniu? Jak prawidłowo należy rozliczyć podróż służbową, należy się 1/2 diety?

 42. #Pracownik na polecenie Pracodawcy wyjeżdża na szkolenie. Pracownik pracuje w godzinach 8-16. Na szkolenie wyjeżdża autobusem rano o 5.40, dojeżdża do miejscowości na godzinę 9.00. Szkolenie trwa od 9 do 14. Ze szkolenia wraca autobusem o godzinie 17.25. Czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w tym dniu? Jak prawidłowo należy rozliczyć podróż służbową, należy się 1/2 diety?

 43. czy za awarię wynikłą w czasie pełnienia dyżuru w domu może byc ustalona płaca kwotowo niezależnie ile czasu pracownik poswięci czasu?

 44. Pani Moniko, zgodnie z sugestią z filmu pytania i odpowiedzi doprecyzowuję pytania, odpowiedzi na nie są dla mnie bardzo ważne, ponieważ to ostatnio gorący temat w mojej firmie. Wszystkie dotyczą doby pracowniczej w kontekście tygodnia pracy, zwłaszcza na przełomie okresów rozliczeniowych oraz biorąc pod uwagę, że w firmie funkcjonuje ruchomy czas pracy art. 140(1) kp.
  a) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, oprócz pełnych tygodni pozostaje jeszcze 1 dzień poza pełnymi tygodniami. Czy ten jeden dzień traktuje się jako kolejny (niepełny w tym przypadku tydzień)? – chodzi mi o to czy tego dnia dobę pracowniczą liczymy jak dla kolejnego tygodnia czy doba trwa w tych samych godzinach, w jakich trwała w ostatnim pełnym tygodniu okresu rozliczeniowego.
  b) odnosząc się do sytuacji opisanej w punkcie a): tego ostatniego dnia okresu rozliczeniowego (wystającego poza pełne tygodnie) zaplanowano pracownikowi pracę w godz. 22.00-6.00 (sklep całodobowy). Jego doba pracownicza trwa tego dnia (tygodnia składającego się z 1 dnia?) w godz. od 22.00 do 21.59 dnia następnego. Czy zatem dobrze rozumuję, że kolejnego dnia, kiedy jest już nowy miesiąc i rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, dobę liczymy już wg nowego okresu rozliczeniowego, nowego tygodnia, wg grafiku zaplanowanego w tym dniu? A co jeśli zgodnie z ruchomym czasem pracy kolejnego dnia, będącego pierwszym dniem nowego okresu rozliczeniowego i pierwszym dniem nowego tygodnia pracownik będzie miał w harmonogramie godziny pracy, np. 18.00-2.00? Taka sytuacja jest możliwa w ruchomym czasie pracy, ale jak podejść do doby na przełomie okresów rozliczeniowych?
  c) odnosząc się do sytuacji opisanej w punkcie a) i b): czy gdyby tego ostatniego, wystającego dnia okresu rozliczeniowego nie zaplanowano pracy do godz. 24.00, a zaplanowano pracę od godz. 00.15 (czyli de facto wg kalendarza 1 dnia kolejnego miesiąca) to ten czas pracy liczyłby się już do nowego okresu rozliczeniowego i wyznaczyłby dobę pracowniczą w nowo rozpoczętym tygodniu pracy w godz. 00.15 – 00.14 dnia następnego?

 45. P. Moniko miałam uzupełnić dane w związku z moim pytaniem nr 9. Pracownik zatrudniony na 0,75 etatu, norma do przepracowania to 168 x 0,75et = 126 godz i tyle też pracownik w danym miesiącu przepracował. Problemem jest dla mnie prawidłowe sklasyfikowanie tego dnia w którym miał zaplanowany dzień wolny z tytułu 5-ciodniowego tygodnia pracy, a pracował 10 godz czy te godz od 1 do 8 będą godzinami średniotygodniowymi ? czy po prostu ponadwymiarowymi ? ….

 46. Mam jeszcze jedno pytanie w równoważnym systemie czasu pracy przy pełnym etacie jeśli pracownik przyjdzie do pracy w dzień wolny wynikający z 5-ciodniowego tyg. pracy np. na 7 godz, a oddamy mu dzień wolny gdzie ma zaplanowane 4 godz pracy to czy będzie ok?

 47. Pani Moniko mam pytanie do zadania 20 z FB. Pracownik pracuje w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym, w lutym miał 7 nadgodzin dobowych. Z inicjatywy pracodawcy odbiera w marcu. Na jakiej podstawie może odebrać w marcu skoro w art. 151(2) § 2. jest napisane „Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy” – czyli najpóźniej do końca OR???

 48. Pani Moniko jeśli w firmie występują następujace systemy czasu pracy (wymienione w regulaminie pracy): podstawowy system czasu pracy, równoważny system czasu pracy, ruchomy czas pracy, to czy ruchomy czas pracy może być stosowany zarówno do systemu równoważnego jak i podstawowego i wtedy czy grafik może wyglądać następująco pn 12-20, wt 112-20, śr 8-16, czw 8-16, pt 12-20?

 49. Pani Moniko czy mogłaby Pani jeszcze raz wytłumaczyć różnicę pomiędzy nadgodzinami dobowymi z dodatkiem 100% a potencjalnymi średniotygodniowymi 🙂 bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂

 50. Pani Moniko Monika Smulewicz czy mogę prosić o rozwinięcie tematu potrąceń za nieobecności z różnych składników na kolejnej sesji pytań i odpowiedzi? Pamiętam, że w akademii płace było zadanie z dodatkiem funkcyjnym i tam chyba nie dokonywaliśmy potrącenia. Chciałabym usystematyzować wiedzę w tym zakresie 🙂

 51. Pani Moniko, czy jeśli w trakcie choroby nastąpiła zmiana etatu i wynagrodzenia to trzeba przeliczyć na nowo podstawę wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *