You cannot view this unit as you're not logged in yet.

4 Responses

  1. Czy pracodawca ma prawo w jakikolwiek sposób ukarać pracownika, który nie chce wykonać polecenia sprzątania ogólnie dostępnej toalety dla pracowników, pomieszczenia socjalnego oraz korytarzy w firmie? To nie należy do jego obowiązków. Czy może grozić pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne? Zachowanie porządku na własnym stanowisku pracy to rozumiem, ale oszczędzać na sprzątaczce poprzez nakazanie pracownikom sprzątanie czy tego może wymagać pracodawca? Jakim argumentem pracownik może wyjaśnić pracodawcy, że ma prawo odmówić wykonania takiego polecenia? To nie jest sytuacja jednorazowa.

  2. Co to znaczy po roku nienagannej pracy?
    Czy jeśli pracownik przyjdzie do pracy „pod wpływem alkoholu” i w rezultacie będzie nałożona kara porządkowa D1 i np. po 4 miesiącach sytuacja się powtarza to tworzymy nowy wpis – D2, czy może traktujemy to jako recydywę i dopisujemy do części D1, że analogiczna sytuacja miała miejsce ponownie i tym sposobem licznik się zeruje i odnowa liczymy rok?
    A co gdy mamy wpis D1 za alkohol, po 5 miesiącach mamy wpis drugi D2 za opuszczenie miejsca pracy. To mamy podwójne liczniki? i po roku od D1 usuwamy zapisy o alkoholu, a po roku od D2 usuwamy D2. Czy może w związku z tym, że było zdarzenie D2 to nie można powiedzieć, że pracownik wykonywał pracę nienagannie? Wtedy usuwamy wpisy dopiero jak minie czas dla D2 (i usuwamy D1 i D2 w rok od D2?).
    Coś mi się tu nie pasuje, czy można prosić o wyjaśnienie na przykładzie ;D

  3. Czy przyznanie premii uznaniowej bezwzględnie musi być na piśmie z uzasadnieniem i wpięte do akt osobowych (część B)?

  4. Co w sytuacji, kiedy stosunek pracy rozwiąże się przed upływem roku od wręczenia pracownikowi kary? Nadal czekamy do końca ustalonego „roku” na usunięcie kary z akt czy nałożona kara już tam zostaje do końca okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej danego pracownika? Ja bym raczej obstawiała wersję drugą… bo skoro umowa się rozwiąże to nie ma pracownika = skoro nie ma pracownika, nie minie rok nienagannej pracy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *